12-08-2021

Mycie kostki brukowej Warszawa

Kostka brukowa jest materiałem używanym na podjazdy, alejki, chodniki lub parkingi. Niestety, w miarę upływu czasu jej powierzchnia ulega zanieczyszczeniu, a kolor traci wyrazistość.
Czyszczenie podłóg Mokotów, Piaseczno, Pruszków, Ursynów, Warszawa, Wilanów, Sprzątanie przedszkoli Warszawa

Pojawiają się mchy, chwasty w przestrzeniach między kostkami, a bruk staje się nierówny. Czasami wystarczy dokładne mycie kostki brukowej Warszawa, by odzyskała ona swój pierwotny wygląd, a czasami konieczna jest bardziej zaawansowana pielęgnacja. Jak odświeżyć kostkę brukową?

Pielęgnacja kostki
Przed aplikacją preparatów pielęgnujących konieczne jest dokładne umycie kostki brukowej. Pozwala ono usunąć powierzchniowe zabrudzenia, a także wyczyścić plamy i zacieki. Myjka ciśnieniowa pozbędzie się również chwastów, porostów i mchów, które mogą pojawiać się w zacienionych i zawilgoconych miejscach. Dopiero tak przygotowana kostka nadaje się do dalszej konserwacji.

Do pielęgnacji kostki przeznaczone są specjalne preparaty polimerowe, których celem jest zabezpieczenie powierzchni przed osiadaniem brudu i wnikaniem zanieczyszczeń w głąb. Tworzą one niewidoczną warstwę na powierzchni, która utrudnia dostawanie się brudu do wnętrza. Dzięki niej łatwiej też umyć kostkę z zanieczyszczeń, które gromadzą się na zewnątrz.

Wiele podjazdów nie wymaga konserwacji przez pierwsze lata użytkowania, bo są zaimpregnowane fabrycznie - wystarczy regularne mycie kostki. Jednak warstwa impregnatu ściera się w miarę użytkowania i konieczne jest jej odnowienie (zazwyczaj po 2-5 latach). Warto go nałożyć również po czyszczeniu kostki z trudniejszych plam (np. po olejach, grillu, benzynie). Impregnat bezbarwny będzie niewidoczny, a kostka pozostanie chroniona.

Zmiana koloru kostki
Kostka brukowa może zmieniać swój kolor w trakcie użytkowania, co wynika m.in. z zanieczyszczeń osiadających na powierzchni. Bardzo często wystarczy ich systematyczne usuwanie, by przywrócić pierwotną barwę (najlepiej to zrobić zamawiając mycie kostki brukowej Warszawa w profesjonalnej firmie sprzątającej).

Kolor można również zmieniać, korzystając z preparatów do impregnacji. Popularnym wyborem są impregnaty typu „mokra kostka”. Dają one efekt zmoczonej powierzchni, co pogłębia naturalną barwę i podkreśla pierwotny kolor. Można również zmienić całkowicie wygląd kostki, wybierając farby do betonu lub impregnaty koloryzujące. Dają one możliwość całkiem nowej aranżacji otoczenia domu.

Wyrównanie kostki brukowej
Nierówna kostka brukowa wygląda nieładnie, jest również uciążliwa w codziennym użytkowaniu. Wybrzuszenia powierzchni mogą uniemożliwiać np. otwieranie i zamykanie furtki lub przesuwanie się bramy.

Najważniejsze w takiej sytuacji staje się sprawdzenie, co jest przyczyną nierówności. Do najczęściej spotykanych należą korzenie drzew lub niewłaściwe położenie kostki.

Korzenie można próbować ukształtować, kiedy drzewo jest młode. Stosuje się do tego specjalne siatki, przeciwdziałające ich rozrastaniu się. Inne metody to usunięcie drzewa oraz przekładanie kostki (by ją wyrównać lub ominąć miejsce z korzeniami).

Niewłaściwe położenie kostki powoduje, że poszczególne elementy przesuwają się wobec siebie. Zazwyczaj jest to spowodowane wypłukiwaniem spoiwa (piasku) spomiędzy kostek. Tak dzieje się w przypadku czyszczenia kostki brukowej z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej. Każde mycie kostki brukowej Warszawa powinno się kończyć uzupełnieniem wypłukanego piasku, żeby uniknąć niestabilności. Warto o tym pamiętać zarówno czyszcząc kostkę samodzielnie, jak i zlecając to zadanie firmie sprzątającej.